T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

VİRA BİSMİLLAH

Yayın Tarihi : 1.09.2022

​01.09.2022 tarihinde sona eren avlanma yasağının bitişi ile 2022-2023 Su Ürünleri Avlanma dönemi başlayacaktır. Sezon öncesi son hazırlıklarını yapan balıkçılarımızı İl Müdürümüz Murat GENÇ ziyaret ederek, balıkçılarımızın sezon öncesi sorunları ve talepleri hakkında istişare yaptıktan sonra  tüm balıkçılarımıza hayırlı ve bereketli bir sezon geçirmesi temennilerinde bulunmuştur.

Su Ürünleri Kaynaklarımızdan ekonomik olarak yararlanmak, üretimi artırmak ve stoklarımızı korumak için, 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanununa göre çıkarılan 5/1 Nolu Su Ürünleri Ticari Avcılığını Düzenleyen Tebliğ çerçevesinde avcılık faaliyetleri gerçekleştirilecektir.

Ticari amaçlı su ürünleri avcılığında kullanılan av araçlarının markalanması işlemi İl/ İlçe Müdürlüğümüz su ürünleri kontrol ekiplerimizce başlanmıştır. Balıkçı gemisi sahibi/yetkilisi av aracı markalarını bölge birlikleri ve su ürünleri kooperatiflerinden temin ettikten sonra, markalanacak olan av aracının bulunduğu yerde markalama işlemleri gerçekleştirilmektedir. Av araçlarının markalanması işlemi 1 Ekim 2022 tarihine kadar uzatılmıştır.

Gırgır ağı kullanan balıkçı gemileri için Bakanlık İl veya İlçe Müdürlüklerinden ağların derinliğini gösterir, bir av sezonu geçerli olan ölçüm belgesi alınması zorunludur.

Karadeniz'de gırgır ağlarıyla hamsi avcılığı 15.00-09.00 saatleri arasında yapılır. Gırgır ağları belirtilen saatler dışında, hamsi avlamak amacıyla denizde bulundurulamaz. Bakanlık stok durumuna göre avlanma zamanlarında düzenleme yapabilir.

Dökme olarak balık unu yağı fabrikalarına gönderilecekler hariç; hamsi, istavrit ve sardalya balıklarının naklinde kullanılacak kasaların dıştan dışa ölçülerinin en fazla (54 cm x 9 cm x 37 cm) boyutunda ve 11 cm ayak boyunda; kutuların dıştan dışa ölçülerinin ise en fazla (59  cm x 13 cm x 39 cm) boyutunda olması zorunludur.

Kıyıdan itibaren 500 m. içinde salyangoz avcılığı yapılamaz. Salyangoz avcılığı yapabilmek için ''Gemi Ruhsat Tezkeresinin Verildiği İl Müdürlüğünden" izin belgesi alınması zorunludur. Avcılık 05.00 – 20.00 saatleri arasında yapılabilir.

15 Nisan- 15 Haziran tarihleri arasında her türlü istihsal vasıtası ile kalkan avcılığı yapılması ve kalkan ağlarının denizde bırakılması yasaktır. Kalkan avcılığında kullanılacak ağların göz açıklığı 400 mm'den küçük olamaz.

Uzatma ağı ile Kalkan avcılığı yapacak balıkçı gemileri için  ''Gemi Ruhsat Tezkeresinin verildiği İl Müdürlüğünden" izin belgesi alınması zorunludur.

Denizlerde yapılan su ürünleri avcılığında monofilament (tek kat) misina ağları, multimonofilament (çoklu tek kat) misina ağlarının kullanılması, gemilerde, balıkçı barınaklarında, barınma ve çekek yerlerinde bulundurulması yasaktır. Dolanan (drift-net) ağların su ürünleri avcılığında kullanılması ile gemilerde, balıkçı barınaklarında, barınma ve çekek yerlerinde bulunması yasaktır. Limanlarda, balıkçı barınak, barınma ve çekek yerlerinde bulundurulması yasaktır.

Yunuslar, Foklar, Deniz Alaları, Mersin balıkları, Orfoz ve Lagosların bütün karasularımızda avlanması, toplanması, gemilerde bulundurulması, karaya çıkarılması, nakledilmesi ve satılması yasaktır.

Tüp, Nargile, Maske, Zıpkın ile dalış yapılarak, Şnorkel ve su altı tüfekleri kullanılarak su altında ticari amaçlı balık avcılığı yasaktır. Dalma yöntemi ile balık dışındaki su ürünleri istihsali yapacak olanların 02.09.1997 tarihli ve 23098 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Profesyonel Sualtıadamları Yönetmeliği kapsamında alınmış olan dalış belgesine sahip olmaları zorunludur.

Bütün karasularımızda, ığrıp, trata, tarlakoz, manyat ve benzeri kıyı sürütme ağları ile su ürünleri avcılığı ve bu ağlar ile ağları kullanmaya yarayacak donanımların balıkçı gemilerinde bulundurulması yasaktır.

Bakanlık görevlileri ile Bakanlıkça bilimsel amaçlı çalışmalar için görevlendirilenler, bir izine gerek kalmaksızın, balıkçı gemilerinde su ürünleri istihsaline ilişkin inceleme ve gözlemler yapmak amacı ile bulunabilir. Bu görevlilere gerekli kolaylığın sağlanması zorunludur.

Akarsuların denize karıştıkları yerler merkez olmak üzere, denize ve akarsu yönüne doğru 500 m. yarıçaplı sahalarda su ürünleri avcılığı yasaktır." hükmü gereği ilimizde bulunan nehirlerinin denize karıştıkları yerler merkez olmak üzere, denize ve akarsu yönüne doğru 500 m. yarıçaplı sahalarda su ürünleri avcılığı yasaktır. 

 Fındıklı
 Çağlayan, Arılı dereleri.
 Ardeşen Fırtına Deresi.
 Pazar Hemşin (Pazar) Deresi.
 Çayeli Büyükdere (Büyükçay).
 İyidere İyidere.

 

AVLANABİLİR ASGARİ BOYLAR

TürLatince AdıAsgarî Boy
(cm)
Asgarî Ağırlık
 (kg)
AhtapotOctopus vulgaris-1
Akivides

Tapes decussatus,

Tapes philippinarum

2.4 
AkyaLichia amia40 
Bakalyaro (Berlam)Merluccius merluccius20 
BarbunyaMullus barbatus13 
ÇipuraSparus auratus20 
Deniz böceğiPalinurus vulgaris25 
Dil BalığıSolea solea20 
EşkinaSciana umbra25 
HamsiEngraulis encrasicolus9 
İstakozHomarus gammarus25 
İstavrit
İstavrit (Karagöz İstavrit)
Trachurus trachurus
Trachurus mediterraneus
13 
İstiridyeOstrea edulis6 
Kalkan Psetta maxima45 
KaragözDiplodus vulgaris18 
Kefal (Amuderya kefali)Mugil soiuy35 
Kefal (Diğer kefaller)Mugil (Oedalechius) labeo
Chelon labrosus
Liza ramada
Liza saliens
20 
Kefal (Has kefal)Mugil cephalus30 
Kefal (Sarıkulak kefal)Liza aurata30 
KılıçXiphias gladius125 
KırlangıçChelidonichthys lucerna18 
Kırma (Kırmızı) mercanPagellus erythrinus15 
KidonyaVenus verrucosa3 
KolyozScomber japonicus18 
Kum şirlanı (Tellina)Donax trunculus2.5 
LevrekDicentrarchus labrax25 
LipsözScorpaena scrofa15 
LüferPomatomus saltatrix18 
Mavi yengeçCallinectes sapidus13 
MezgitMerlangius merlangus13 
Midye (Beyaz kum midyesi)Chamelea gallina1.7 
Minekop (Kötek, Karakulak)Umbrina cirrosa25 
Nil barbunyasıUpeneus moluccensis10 
PalamutSarda sarda25 
PisiPleuronectes spp.20 
SardalyaSardina pilchardus, Sardinella aurita11 
SargosDiplodus sargos21 
Sarıağız (Halili,Muskar,Grenyüz)Argyrosomus regius25 
SarıkuyrukSeriola dumerili30 
SinagritDentex dentex35 
TekirMullus surmuletus11 
Mavi Yüzgeçli TonThunnus thynnus11530
UskumruScomber scombrus20 
Yazılı orkinosEuthynus alletteratus45 

 

Avlanabilir asgari boyları ve ağırlıkları belirtilen türlerden; hamsi, sardalya ve istavritte ağırlıkça %15, diğer su ürünlerine ise ağırlıkça %5 oranında küçük boylara istisna tanınır. 8-30 kg arası veya 75-115 cm arasındaki mavi yüzgeçli orkinos balıkları için en fazla % 5 oranında istisna tanınır. İstisnaların tespiti orkinoslarda ürün âdeti, diğer türlerde kontrol edilen ürün miktarı üzerinden yapılır.

Balıkçılarımızın avlanma usul ve esaslarına uymalarını ve bereketli bir sezon geçirmelerini diliyoruz.