T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

GASTRORİZE’DE İLİMİZİ TANITTIK

Yayın Tarihi : 29.08.2022

Yeşili mavi ile buluşturan, doğasıyla kendine hayran bırakan, tarihi kaleleri, evleri, şelaleleri ve yemeklerinin yanı sıra geniş kültürel çeşitliliği ve zengin gastronomi mutfağı ile 2. GastroRize Festivali sona erdi.

Rize Belediyesi tarafından sahil otoparkında gerçekleştirilen festivalde İl Müdürlüğü olarak; İlimizde yetiştirilen ürünlerin sergilendiği standımıza ilgi yoğundu. İlimizin gözbebeği Çay, Coğrafi İşaretli Anzer Balı, Kokulu Üzüm, Mor Mucize Yaban Mersini (Likapa), Mısır, Yayla Kekiği, Kenevir, Armut, Karayemiş, Kivi, Fındık ve daha birçok ürünümüz stantta yerini aldı. Kadın kooperatiflerimizin yapmış olduğu el emeği ürünler, beyaz patlıcan, yumurta patlıcan, Organik Meyve Üreticileri Birliğinin kurutmuş olduğu meyve kurutmaları, Ziraat Odasının ata tohumundan sebze üretimi ve somon balıkları oldukça dikkat çekti.

Tarım İl Müdürlüğü olarak İlimizin tanıtımı için açmış olduğumuz standı gezen Rize Valisi Kemal ÇEBER, Rize Belediye Başkanı Rahmi METİN, Başkan  Yardımcıları Kemal GENÇ, Muhittin Aydın BİLSEL, RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf YILMAZ, Recep Tayyip ERDOĞAN Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Bilal ERDOĞAN ve protokol üyeleri sergilemiş olduğumuz ürünlerimizi tek tek inceledi.

GastroRize Festivalinin açılış konuşmasını yapan Rize Valisi Kemal ÇEBER; "Ben coğrafi işaret konusuna özel hassasiyet gösteren bir Valiyim. Rize'ye geldiğim zaman sadece 2 coğrafi işaretli ürünümüz vardı. Geçen hafta en son Çayeli Koleti peynirinin coğrafi işaret tecilini aldık. Bununla beraber 14 Coğrafi işaretli ürünümüz oldu. Geçen yıl en fazla coğrafi işaret tescili yapılan yer Rize olmuştu. Geçen sene GastroRize günlerine katılamamıştım. Başka bir program dolayısıyla Rize dışındaydım ama döndüğümde herkesten çok olumlu dönüşler aldım. Etkisi de aylarca sürdü. Programa katılanlarla Konuştuğum zaman buraya geldiklerinden dolayı memnun olduklarını söylediler" şeklinde konuştu.

26 Ağustosda başlayan 2. GastroRize Günleri, 28 Ağustosta sona erdi.