T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ÜRETİCİLERİMİZE BİN 341 ADET KOVAN DAĞITILDI

Yayın Tarihi : 22.08.2022

İlimiz Arıcılığının Geliştirilmesi Projesi kapsamında kovan dağıtım töreni düzenlendi. Dağıtım Törenine Rize Valisi Kemal ÇEBER, İl Müdürümüz Murat GENC, Müdür Yardımcımız Selda DALGIÇ, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Yunus Emre AYAR, Rize Arıcılar Birliği Başkanı Ahmet TOPÇU ve arıcılar katıldı.

İlimizde Arıcılık Kayıt Sistemine kayıtlı 2.161 üretici 113.000 adet aktif arılı kovan ile arıcılık yapmakta olup; arı yetiştiricilerimizin desteklenmesi ve mevcut arı ırkımızın korunması amacıyla; Arıcılığın Geliştirilmesi Projesi 2014 yılında uygulanmaya başlanmış, 2014-2015-2016 yıllarında 1203 bal üreticimize 12.030 ( 24060 kat)  kovan dağıtımı ( Merkez, Güneysu, Kalkandere, İkizdere, Derepazarı, İyidere) yapılmıştır. Proje Bakanlığımız bütçesinden uygulanmış olup dağıtımı yapılacak proje kapsamında Çayeli, Pazar, Çamlıhemşin, Ardeşen, Fındıklı İlçemize kayıtlı 149 üreticiye kişi başı 9 adet olmak üzere toplamda 1.341 adet kovan dağıtımı yapılacaktır. Proje bütçesi 1.000.000,00 TL olup; % 30'u üretici tarafından karşılanmıştır. Ayrıca 2022 yılında kış şartlarının ağır geçmesi sebebiyle arılı kovanlarının beslemesi için Müdürlüğümüz koordinatörlüğünde arı yetiştiricilerimize 475 ton şeker dağıtımı yapılmıştır. Müdürlüğümüzce 2022 yılında hazırlanan ve 2023 yılında uygulanması planlanan proje ile yetiştiricilerimize çadır ve güneş enerjisi dağıtımı yapılacak olup; arı yetiştiricilerimize 2015 yılından itibaren projeler dahil olmak üzere toplamda 10.679.000,00 TL. destekleme ödemesi yapılmıştır. Arıcılarımıza desteklerimiz devam edecektir.

Tören de konuşan Vali Kemal ÇEBER; "Devlet olarak üreticinin her zaman yanında olduklarını belirterek, "Özellikle ilimizde tarımsal ve hayvansal faaliyetlerin gelişmesi ve yaygınlaşması için devletimiz birçok projeyi hayata geçirip üreticilerimize destek olmaktadır. Arıcılık da bunlardan bir tanesidir. Rize coğrafi güzelliğinin yanında bitki örtüsü ve iklimiyle ülkemizin nadide illerinden bir tanesidir. Tabi bu güzellikler ilimizde üretilen bala da yansıyor. Dünyaca ünlü Anzer balımızın yanında ilimizin dört bir yanında çok kaliteli ballar üretilmektedir. Rize, bal anlamında çok güzel bir coğrafyaya sahip. Özellikle pandemi döneminde gördük ki şifa arayanların ilk adreslerinden biri bal oldu. Bal organik ürünler arasında insanların başvurduğu ürünlerin başında geliyor. Ve birçok insanda pandemi döneminde özellikle Rize balına başvurdu. Devletimizde Rize'deki arıcılığın tanıtımına gerekli desteği vermeye çalışıyor. Bugünde bu desteklerden bir tanesi için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Bu desteklerle birlikte ilimizdeki arıcılığı daha da geliştirip bal üretimini arttırmayı hedeflemekteyiz. İlimizin birçok güzelliği var bunlara sahip çıkıp, gelişmesi için çalışmalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle projenin hayata geçmesinde emeği geçen herkesi tebrik ediyor, arıcılarımızın güzel bir sezon geçirmelerini temenni ediyorum " dedi.

Konuşmaların ardından Vali ÇBERE ve protokol üyeleri tarafında arıcılara kovanların dağıtımı yapıldı.