T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İLİMİZDEKİ KADIN KOOPERATİFLERİ GÜÇLENDİRİLİYOR

Yayın Tarihi : 28.07.2022

​Tarım ve Orman Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığınca ortaklaşa imzalanan "Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi İşbirliği Protokolü" çerçevesinde Valilik onayı ile oluşturulan "Kadın Kooperatifçiliği Çalışma Grubu" tarafından kooperatif ziyaretleri gerçekleştirilmektedir.

Çalışma gurubunun ziyaretlerinde yapılan toplantılarda kadın kooperatiflerinin çalışmaları hakkında bilgi alınmakta; sorun, sıkıntıları ve çözüm önerileri istişare edilmektedir. Kooperatif ortakları tarafından sorulan sorulara cevap verilmekte ve bilgilendirmeler yapılmaktadır.

İlimizde 15 tane Kadın kooperatifi faaliyet göstermekte olup, her bir kooperatif ayrı ayrı ziyaret edilmekte ve ortaklara yönelik bilgilendirme toplantıları yapılmaktadır. Program kapsamında şimdiye kadar; Ayder Kadın Girişimi Turizm, Geliştirme Kooperatifi,  Çayeli Kadın Girişimi  Üretim  ve  İşletme  Kooperatifi, Hemşin Yaşam, Üretim ve İşletme Kooperatifi, İkizdere Kadın  Girişimi  Üretim  ve  İşletme  Kooperatifi, Kalkandere Kadın  Girişimi  Üretim  ve  İşletme  Kooperatifi ziyaret edilmiştir.

Toplantılarda; Aile ve  Sosyal Hizmetler Müdürlüğü temsilcisi tarafından kadına yönelik şiddet, kadın, aile ve ailenin desteklenmesine yönelik hizmetlere ilişkin bilgiler verilmektedir.  Kadınların üretime, ürettikleriyle çalışma ve sosyal hayata katılımının fırsat eşitliği üzerindeki önemine değinilmektedir. Ticaret İl Müdürlüğü temsilcisi tarafından Ticaret Bakanlığına bağlı olarak kurulan kooperatiflerle ilgili yasal süreçler hakkında bilgilendirmeler yapılmakta ve önerilerde bulunulmaktadır. Kooperatiflerin ihtiyaç duydukları her konuda rehberlik ve yönlendirmelerin yapıldığı kurulma aşamasından bu yana her konuda yardımcı olunduğu vurgulanmaktadır. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü temsilcisi tarafından Kooperatifleşmenin öneminden ve Devletimizin Kadın Kooperatiflerine yönelik yapılan pozitif ayrımcılıklardan bahsedilmektedir. Bakanlığımızca uygulanan hibe destekli Kırsal Kalkınma projeleri hakkında bilgilendirmeler yapılmakta, konuları ile ilgili proje başvurusu yapmaları durumunda yasal mevzuatlar çerçevesinde her türlü desteğin verileceği vurgulanmakta ve proje başvurusu yapmaları özendirilmektedir. Karşılıklı soru-cevap şeklinde devam eden toplantılar kooperatif ortakları tarafından memnuniyetle karşılanmaktadır.