T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İlimizde 2022 Yılı Fındık Rekolte Tahmini Çalışmaları Tamamlandı

Yayın Tarihi : 1.7.2022

Bilindiği üzere, ihracata yönelik stratejik ürünlerde rekolte tahminleri Bakanlığımız tarafından açıklanmaktadır. Bu kapsamda 2022 yılı Fındık Rekolte Tahmini çalışmaları, Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzün Koordinatörlüğünde ve oluşturulan Komisyon üyelerinin katılımı ile 23 - 27 Haziran 2022 tarihleri arasında yapılarak tamamlanmıştır.

Arazide Fındık ürününde rekolte tahmin çalışmalarına; İl Müdürümüz Murat GENC, Müdür Yardımcımız Selda DALGIÇ,  İl/İlçe Müdürlüklerinde görevli teknik personeller,TMO, Ziraat Odaları, Ticaret Borsası, Ticaret ve Sanayi Odaları, Ulusal fındık konseyi temsilcilerinin katılımları ile sağlanmıştır.

Fındık çeşitlerinin oransal yoğunluğuna göre belirlenen sahil, orta ve yüksek kuşaktaki mahallelerde tespit edilen fındık bahçelerinde, işaretlenen dallarda fındık sayımları yapılmıştır. Komisyon üyelerinin arazi çalışmaları sonucunda elde ettikleri veriler esas alınarak, Fındık Rekolte Tahmini Çalışmaları, Bakanlığımıza bildirilmek üzere Komisyonumuz tarafından karara bağlanmıştır. Stratejik ürünümüz olan fındıkta rekolte tahmini önemli olup, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da titizlikle gerçekleştirilmiştir. Emeği geçenlere teşekkür eder, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını dileriz.

          Kamuoyuna saygıyla duyurulur.