T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

RİZE İLİ ALABALIK TESİSLERİ MODERNİZASYONU PROJESİ İMZALANDI

Yayın Tarihi : 2.6.2022

DOKAP ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından ''Rize İli Alabalık Tesisleri Modernizasyonu '' projesinin protokolü imzalandı.

Rize Valiliği toplantı salonunda düzenlenen imza töreninde protokolleri Rize Valisi Kemal ÇEBER ve DOKAP Başkanı Hakan GÜLTEKİN imzaladı. İmza töreninde Tarım ve Orman İl Müdürümüz Murat GENC, Müdür Yardımcımız Selda DALGIÇ ve DOKAP yetkilileri hazır bulundu.

İlimizde çay tarımı yapılan arazilerin dışında tarım arazi varlığının az oluşu, sanayi tesislerinin çay tarımına dayalı olması, alternatif olarak zengin akarsulara sahip olan ilimizin, kırsal alanda alternatif aranması su ürünleri yetiştiriciliğinin önemini arttırmıştır. Yetiştiricilik kapasitesinin yaklaşık 25.000 ton/yıl olacağı düşünülmektedir. Taşıdığı büyük potansiyele karşın fiili üretim olarak çok düşük seviyede olan ilimiz su ürünleri yetiştiriciliğini geliştirmek ve İlimizde hızla gelişen ağ kafeste alabalık üretimine altyapı hazırlamak amacıyla; İlimizde faaliyet gösteren 17 adet su ürünleri yetiştiricilik tesisinin teknik ekipman desteği ile daha sağlıklı yetiştiricilik yapmalarının sağlanması ve atıl duruma düşme riski bulunan tesislerin modernizasyonu için 1 Milyon 861 bin  TL'lik alet ve ekipman dağıtımı yapılacaktır.

Bu amaçla İlimiz su ürünleri yetiştiricilik sektörünü geliştirmek - Kuruluş tarihleri itibariyle eski olan tesislerimizi modernleştirmek - Gelişecek sektör ile istihdam yaratmak - İşleme, yem fabrikası gibi yatırımlara alt yapı oluşturmak - İthal edilen balık yumurtası miktarını azaltmak - İhraç edilen Türk Somonuna yavru sağlamaktır.

İmza töreninde konuşan Vali Kemal ÇEBER; DOKAP'ın bölgemiz ve Rize için bir avantaj olduğunu belirterek, "DOKAP, desteklediği projelerimizle ilimizin kalkınması ve gelişmesine önemli destekler vermektedir. Rize'miz kültürel ve doğal güzellikleriyle önemli bir potansiyele sahip. Bizlerde bu projelereler ilimizin var olan bu güzelliklerini ortaya çıkararak, ekonomiye kazandırıp hizmete dönüştürmeyi amaçlıyoruz.