T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Çiftlik Muhasebe Veri Ağı (ÇMVA): Hedef 2020 AB Teknik Destek Projesi Toplantısı İlimizde Yapıldı.

Yayın Tarihi : 4.3.2022

Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, Entegre İdare ve Kontrol Sistemi Daire Başkanlığınca, Çiftlik Muhasebe Veri Ağı (ÇMVA)'nın veri kalitesinin artırılması ve analiz kapasitesinin geliştirilmesi amacıyla 21.02.2020 tarihinden bu yana uygulanan "ÇMVA: Hedef 2020" Teknik Destek Projesi kapsamında; İlimiz'de 2 (iki) gün süreyle çiftçilere Çiftlik Yönetimi Eğitimi gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Müdür Yardımcımız Selda DALGIÇ'ın ardından Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcımız Muhsin YAZICI; Çiftlik Muhasebe Veri Ağı eğitimi aslında tarımsal, detaylı finansal ve mali bilgileri toplayan, Avrupa Birliğinde de uygulanan bir projedir. Bu projenin mikro ve makro düzeyde hedefleri var. Mikro düzeyinin hedefi bu bilgileri tarım işletmelerin daha etkin yönetilmesini sağlamak. Makro düzeydeki hedefi de yine bu toplanan bilgiler vasıtasıyla alınan kararların daha etkili olması ve tarımsal politikaların belirlenmesinde fayda sağlanmasıdır. Eğitimin memleketimde gerçekleşmesinden oldukça memnunum. Hayırlı ve verimli bir eğitim olmasını diliyorum." dedi.

İki gün boyunca süren eğitimlerde; Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cennet OĞUZ ve Prof. Dr. Yusuf ÇELİK, proje kapsamında görevli danışman eğitimcilere ilk gün çiftlik yönetimi eğitimi bilgilendirmesi yapıldı. İkinci gün ise uygulamalı eğitim ve çiftlik yönetimi için çiftçilerin muhasebe kayıtlarının nasıl yapıldığına dair örnek ve uygulamalı veri girişleri gerçekleştirildi. Aynı zamanda eğitim yapılan illerde sorumlu olan ÇMVA il sistem temsilcileri ile karşılıklı fikir alış verişi yapılarak sistemin daha iyi noktalara taşınması amacı ile  görüşmeler gerçekleştirildi. 

 Toplantıya Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcımız Muhsin YAZICI, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cennet OĞUZ ve Prof. Dr. Yusuf ÇELİK, İl Müdürümüz Murat GENC, Müdür Yardımcımız Selda DALGIÇ, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Entegre İdare ve Kontrol Sistemi Daire Başkanlığı ÇMVA Merkez Birim Sorumluları, İlçe Müdürleri, STK Temsilcileri, İl ve İlçe Müdürlüğümüzün teknik personelleri ile çiftçilerimiz katıldı.