T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ETÇİ VE KOMBİNE IRKLARIN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ İŞLETME ZİYARETLERİ

Yayın Tarihi : 9.2.2022

Etçi ve kombine ırk boğaların spermaları ile suni tohumlama uygulamaları yaygınlaştırılarak kırmızı et üretiminde, canlı ağırlık ve karkas randımanında artış sağlanması ve yetiştiricilerin birim hayvandan elde ettiği gelirlerin artırılması, bölge ve ülke ekonomisine olumlu katkı sağlaması amacıyla "Suni Tohumlama Uygulamaları ile Etçi ve Kombine Irkların Yaygınlaştırılması Projesi (ETKİYAP)" Bakanlığımızca hazırlanmıştır.

Bu bağlamda İl Tarım ve Orman Müdürümüz Murat GENC ve Müdür Yardımcımız Selda DALGIÇ, İkizdere İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen, Büyükbaş hayvanlarda ırk ve kaliteyi en üst seviyelere çıkarmak için uygulanan ETKİYAP suni tohumlama projesinin uygulandığı İlçede yeni doğan buzağıları işletmelerinde inceleyerek İlçe personellerinden bilgi aldılar.

Proje "2021 yılında İlimizde başlatılmış, 2023 yılına kadar uygulanacaktır. Proje için coğrafi şartlardan dolayı ulaşımın güç ve suni tohumlama uygulamalarının yetersiz olduğu kırsal da bulunan İkizdere ile Hemşin İlçeleri belirlenmiştir. Uygulanacak proje ile simental boğa sperması kullanılarak kırmızı et üretiminin artırılması, Jersey ırkı sperması kullanılarak yöremize iyi adapte olarak uyum sağlamış jersey ırkının korunması hedeflenmektedir. Proje kapsamında kullanılacak malzemelerin alımları yapılarak İlçe Müdürlüklerine teslim edilmiştir.