T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KIRSALDA UZMAN ELLER PROJESİ BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI YAPILIYOR

Yayın Tarihi : 7.2.2022

Bakanlığımızın 2022-2024 yılları arasında uygulayacağı Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi ile ilgili bilgilendirme toplantıları yapılıyor. 06.02.2022 Pazar günü İl Müdürümüz Murat GENC'in katılımıyla Rize Ziraat Mühendisleri Odasında meslektaşlarımıza yönelik bilgilendirme toplantısı yapılmıştır.

Bu kapsamda 2022-2024 yılları arasında;

Her yıl 2000 proje desteklenecek ve yıllık 200 milyon TL hibe olarak verilecektir. Üç yıl boyunca 600 milyon TL,  6000 alanında uzman çiftçimize can suyu olacaktır.

Kırsal alanda yaşayan/yaşamayı taahhüt eden;

Meslek yüksekokulları dâhil üniversitelerin tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri eğitimi veren bölümlerinden mezun kişilere;  tüm illerde kırsal alanda uygulayacağı;  tarım,  hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri sektörlerinde, eğitimli işgücü ile tarımsal üretimin miktarını, kalitesini ve verimliliğini arttırmak, kırsal alandaki tarımsal üretim yapan işletmelere örnek ve önderlik oluşturacak sürdürülebilir yatırımlara 100.000 TL.'ye kadar hibe desteği verilecektir.

Proje başvuruları 14 Ocak - 28 Şubat 2022 tarihleri arasında https://uzmaneller.tarimorman.gov.tr adresi üzerinden e-devlet şifresi ile yapılacaktır.

Başvurular değerlendirilirken kadın ve genç başvuru sahiplerine pozitif ayrımcılık yapılarak puan avantajı sağlanacak. Eğitim durumu yüksek olan, kırsal alanda yaşamayı taahhüt eden, projelerine kendi öz sermayelerini katan ve mesleği ile aynı alanda proje uygulayan başvuru sahiplerine daha fazla puan verilerek öncelik tanınacaktır.

Yapılacak değerlendirme sonucunda uygun bulunan projelere 100 bin liraya kadar hibe desteği sağlanacaktır.

 Detaylı bilgiye İl ve İlçe Müdürlüklerimizden ulaşılabilir.