T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

MİLLİ AĞAÇLANDIRMA GÜNÜNDE ISIRLIK TABİAT PARKI’NDA #GELECEĞENEFES OLDUK.

Yayın Tarihi : 12.11.2021

Tarım ve Orman Bakanlığımızın, saatler 11.11'i gösterdiğinde tüm Türkiye'de eş zamanlı olarak fidan dikimi etkinliğini içeren "Geleceğe Nefes Oluyoruz" kampanyası kapsamında, 84 milyon için 3'er fidan, toplam 252 milyon fidan dikim etkinliği gerçekleştirildi.

İlimiz Isırlık Tabiat Parkı'nda gerçekleştirilen etkinlikle 500 adet fidan toprakla buluştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla, Bakanlığımız tarafından, Türkiye'de, ağaç ve orman sevgisini geliştirmek, toplumun bütün kesimlerinin çevreye olan duyarlılıklarına katkı sağlamak, çıkan orman yangınları neticesinde zarar gören alanların yeniden ağaçlandırma konusunda vatandaşlarımızın yoğun taleplerine karşılık vermek ve toplumda çevre konusunda farkındalığı arttırmak amacıyla başlatılan kampanya ile İlimiz'de bu yıl 244 bin fidan dikimi gerçekleştirildi.

Gelecek nesillerin çevre bilinciyle yetişmesi ve daha yeşil bir Türkiye için gerçekleştirilen "Geleceğe Nefes Oluyoruz" kampanyasının önemine değinen Vali Kemal ÇEBER, "Bugün burada diktiğimiz fidanlar gelecekte bu topraklarda yaşayan tüm canlılar için nefes olacaktır. ilimiz yeşilin her tonun yer aldığı ağaç  ve orman bakımından zengin bir il olsa da orman varlığımızı daha da artırmaya devam edeceğiz. Ormanlar dünyamızın akciğerleri, yaşam kaynağıdır.  Bu nedenle ormanları korumak ve çoğaltmak tüm insanlığın görevidir. Yeryüzünün emanetçileri olarak biz insanlara düşen en önemli görevlerden birisi de doğaya, hayvanlara ve insanlara saygıyı tesis etmek ve yaygınlaştırmaktır. Bugün Bakanlığımızın "Geleceğe Nefes Oluyoruz" kampanyasıyla ülkece bir araya geldik.  Vatanımızın her karış toprağının, genç fidanlarla bezenmesi ve geleceğin ormanına dönüşmesi için hepimiz el birliğiyle üstümüze düşeni yapıyoruz. Ekolojik, ekonomik ve sosyal açıdan büyük öneme sahip olan ormanlarımızı korumak, sürdürülebilir şekilde yönetmek ve gelecek nesillere daha yeşil bir Türkiye bırakmak gerçekleştirilen bu tür kampanyaların çok önemlidir. Biz "Kıyametin kopacağını bilseniz elinizdeki fidanı dikiniz" buyuran bir peygamberin ümmeti, bu kültürle yetişen bir medeniyetin mensuplarıyız" dedi.

 "Geleceğe Nefes Kampanyası" kapsamında Isırlık Tabiat Parkı'nda düzenlenen fidan dikim etkinliğine İlimiz Valisi Kemal ÇEBER'in yanı sıra; Rize Belediye Başkan Vekili M. Aydın BİLSEL, RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Emniyet Müdürü Nurettin GÖKDUMAN, İl Jandarma Komutanı Alb. Hakan DEDEBAĞI, Tarım ve Orman İl Müdürümüz Murat GENC, Orman İşletme Müdürü Abdi EKŞİ, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.