T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Güvenli Gıda için denetim seferberliği devam ediyor

Yayın Tarihi : 28.10.2021

İl Müdürlüğümüz Gıda Kontrol Görevlileri, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında ve Bakanlığımızın koronavirüs (Covid 19) tedbirleri ile ilgili genelgeleri doğrultusunda kontrol ve denetimlerine devam etmektedir. Halen içinde bulunduğumuz salgın sürecinde en yüksek tedbir ve özenin gösterilmesi gerektiğinden, halkımızın sağlıklı ve güvenilir gıda tüketmelerinin sağlanması için İl Müdürlüğü olarak gıda denetim ekiplerimiz, insan sağlığını koruyucu yönde tedbirler almaya ve uygulamaya devam edecektir.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz kontrolörlerince, İlimizde faaliyette bulunan işletmelerde hijyen koşulları,  iş yerlerinin temizliği ve mevzuata uygunluğu incelendi. Denetim Seferberliğinde; Ekmek ve Ekmek Çeşitleri ile Unlu Mamul Üreten İşletmeler, Bakkal, Market, Büfe vb İşyerleri ile Lokanta-Restoran, Dönerci, Fast-food vb. Toplu Tüketim Yerlerinin denetimleri yapıldı.

Genelgeye göre, alınan tedbirlere en üst seviyede uyulmasının sağlanması için denetimlerin kesintisiz ve sürekli olacak şekilde gerçekleştirileceği, bu amaçla konu/faaliyet alanı bazlı olacak şekilde sahada etkin denetimler yapılacaktır.