T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KOKULU KARAÜZÜM HASADINA BAŞLANDI

Yayın Tarihi : 9.9.2021

Doğu Karadeniz bölgesinin yerel bir çeşidi olan Kokulu Karaüzüm hasadına başlandı. Bilindiği gibi bölgemizde çok sevilen ve kendine has tadıyla ülkemizde nam salan kokulu karaüzüm sofralık olarak çokça tüketildiği gibi geleneksel olarak kömesi ve pekmezi de yapılmaktadır. Coğrafi işaretli ürünümüz pepeçuranın da hammaddesidir. Bölgemizde yıllardan beri üretimi yapılan kokulu kara üzümün birçok çeşidi de ilimizde üretilmektedir.

Üretilen bu üzümün bilimsel adı Vitis Labruska ya da "İsabella" üzümüdür. Bölgemizde ise bu çeşide ait birçok alt varyeteleri mevcut olup hâlihazırda üretimi  devam etmektedir. İlimizde yaygın olarak "Favli Üzüm" olarakda  adlandırılan reçellik olarak da kullanılabilen bir üzüm daha var ki bunun da iki tipi üretilmektedir. Ayrıca rengi pembe olan, aroma ve tat olarak da diğer kokulu üzümlerden ayrılan Pembe Üzüm ile ilimizde "Tilfara" diye adlandırılan nispeten ince ve ekşimsi tadıyla kokulu üzüm çeşitleri de üretilmektedir.

Son yıllarda aşırı yağış ve yüksek nemden kaynaklı bağlarda oluşan paslanma üretim rekoltesini ve kaliteyi olumsuz etkilemektedir. Yapılan seleksiyon ve ıslah çalışmalarıyla bölgemizde yüksek kalite ve verim elde edilebilecek, rengi beyazdan kırmızıya kadar birçok çeşit geliştirilmiştir. Bu çeşitlerin yaygınlaştırılmasına yönelik İl Müdürlüğümüzce çeşitli projelerin hazırlığı devam etmektedir.