T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR

Yayın Tarihi : 15.7.2021

14/07/2021 tarihinde İlimizde yoğun yağışların etkisinin ardından merkeze bağlı Muradiye ve Salarha beldeleri ile Güneysu ilçesinde sel ve heyelanlar meydana geldi. Yağışlardan dolayı meydana gelen sel ve heyelan felaketi sonucunda oluşan tarımsal zararların tespitine yönelik teknik personellerimizin yapmış olduğu saha çalışmaları, köy muhtarları ve çiftçilerimiz ile yapılan görüşmeler sonucunda tespit edilebilen zararlar;

1-Merkez Karasu köyünde İlimizin tek hastalıktan ari büyükbaş işletmesinde 1 adet büyükbaş hayvan telef oldu, 3 adet inek kayıp. Deposunda bulunan 120 ton yem, 100 ton slaj ve 25 ton ot zayi oldu. Ayrıca işletmede büyük maddi hasarlar oluştu.

2-Merkez Çaybaşı köyünde 1 adet büyükbaş süt ineği telef oldu. Ahırında bulunan 4 ton ile 2 ton buzağı yemi zayi oldu.

3- Merkez-Muradiye beldesi ve 20 köyde 200 çiftçime ait 150 dekar çay bahçesi zarar gördü.

4- Çayeli ilçesi ve Büyükköy beldesinde 25 köyde 170 çiftçimize ait 270 dekar çay bahçesi zarar gördü.

5 – Güneysu ilçesinde 10 köyde 80 çiftçimize ait 230 dekar çay bahçesi zarar gördü.

6- Ardeşen ilçesinde 12 köyde 60 çiftçimize ait 90 dekar çay bahçesi zarar gördü.

      İl Müdürlümüzce oluşturulan 3 hasar tespit ekibi ile Ardeşen, Çayeli ve Güneysu ilçelerinde oluşturulan hasar tespit ekiplerimiz, sahada çiftçilerimiz ile yüz yüze görüşerek hasar tespit çalışmalarına devam etmektedir.

İlimiz Rize'de yaşanan sel felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Yüce Allah'tan rahmet, acılı ailelerine sabırlar, afetten etkilenen çiftçilerimize geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.