T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

YAYLA KEKİĞİNİN İLK HASADI YAPILDI

Yayın Tarihi : 24.5.2021

Türkiye'de ilk kez İlimiz İkizdere ilçesinde hayata geçirilen Dokap ile ortaklaşa yapılan proje ile organik sertifikalı Yayla Kekiği (Thymus nummularius) üretiliyor. Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz ve İkizdere İlçe Müdürlüğü teknik personellerinin katkıları ile kurulan bahçede ilk hasat gerçekleştirildi. 9 ilde tespit edilen 450 endemik bitki türü içinde ilaç, gıda ve kozmetik sektöründe kullanılan tıbbi ve aromatik 40 bitkinin üretimi için deneme bahçeleri kuruluyor. Koronavirüse karşı mikropların varlığını azaltma gücüne sahip antimikrobiyal ilaçların hammaddesi yayla kekiği bölgede ilk bahçe oldu.

DOKAP Başkanı Hakan GÜLTEKİN; "9 ilde endemik bitki türlerini araştırdıklarını ve 450 bitki türünün envanterinin çıkarıldığını söyledi. Gültekin, "Bu bitkiler arasında 40 bitki için hedef koyduk. 9 ilde bu bitkilerin yetişeceği alanlarda saha çalışmalarına başladık. Üreticileri tespit ederek eğitimler verdik. Laboratuar süreçleri ile ilgili deney ve analizlerin son aşamasına geldik. Elde ettiğimiz ürünleri ticari kazanç haline getirmeye çalışıyoruz. Bu bitkiler kozmetik, gıda, ilaç ve boya sanayinde kullanılıyor. Biz işin maddi destek ve saha çalışmasında varız. Laboratuar ve diğer alanlarda ise Tarım ve Orman Müdürlüklerimiz ile üniversitelerimiz çalışma yürütüyor" dedi.

Bitkilerin saha çalışmasına İkizdere Çağıran Kaya köyü Muhtarı Sn. Endam BİBER'in Yayla Kekiği bahçesi projesi kapsamında İkizdere Kaymakamı Sn. Cafer KAYMAKÇI, İkizdere Belediye Başkanı Sn. Hakan KARAGÖZ, İl Müdürümüz Sn. Murat GENC, Ak Parti İkizdere İlçe Başkanı Sn. Mustafa HAVUZ katıldı.