T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

DENETİM SEFERBERLİĞİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR

Yayın Tarihi : 10.9.2020

              Covid-19 denetimleri ülke genelinde olduğu gibi İlimiz de yapılmaya devam ediyor. 

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz kontrolörlerince, İlimizde faaliyette bulunan işletmelerde hijyen koşulları,  iş yerlerinin temizliği ve mevzuata uygunluğu incelendi. Denetim Seferberliğinde; Ekmek ve Ekmek Çeşitleri ile Unlu Mamul Üreten İşletmeler, Bakkal, Market, Büfe vb İşyerleri ile Lokanta-Restoran, Dönerci, Fast-food vb. Toplu Tüketim Yerlerinin denetimleri yapıldı.

            Denetimlerde İl Tarım ve Orman Müdürümüz Şafak BULUT 'da yer aldı. Denetimleri bizzat yerinde inceleyen BULUT; "İl Müdürlüğümüz Gıda Kontrol Görevlileri, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında ve Bakanlığımızın korona virüs (Covid 19) tedbirleri ile ilgili genelgeleri doğrultusunda kontrol ve denetimlerine devam etmektedir. Halen içinde bulunduğumuz salgın sürecinde en yüksek tedbir ve özenin gösterilmesi gerektiğinden, halkımızın sağlıklı ve güvenilir gıda tüketmelerinin sağlanması için İl Müdürlüğü olarak gıda denetim ekiplerimiz, insan sağlığını koruyucu yönde tedbirler almaya ve uygulamaya devam edecektir.

             Pandemiyle mücadele sürecinde yapılan denetimlerde maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına bakıldığını belirten İl Müdürümüz BULUT, "Denetimlerimizde; kahve, lokanta ve benzeri toplu tüketim işletmelerinde hijyen kuralları çerçevesinde masalar arası mesafenin 1,5 metre, yan yana sandalyeler arası 60 santimetre olacak şekilde sosyal mesafenin korunması, işletmede çalışan personelin ve müşterilerin mutlaka maske takması, gıda işletmelerinin girişlerinde ve işletme içinde uygun yerlerde el hijyeni için dezenfektan bulundurulması, maskesiz müşterilerin işletmeye alınmaması yönünde bilgilendirmeler yapılmaktadır. Toplu tüketim yerleri başta olmak üzere tüm gıda işletmelerindeki gıda çalışanlarının genel şartlar, el hijyeni, işyeri davranış kuralları ve personel hijyeni gibi kurallara sıkı sıkıya uymaları, yeni normalleşme sürecinde virüsün kısa sürede kontrol altına alınmasında büyük önem arz edecektir "dedi.

             Genelgeye göre, alınan tedbirlere en üst seviyede uyulmasının sağlanması için denetimlerin kesintisiz ve sürekli olacak şekilde gerçekleştirileceği, bu amaçla konu/faaliyet alanı bazlı olacak şekilde sahada etkin denetimler yapılacağı vurgulandı.