T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

81 İLDE KORONA VİRÜS DENETİMLERİ BAŞLADI

Yayın Tarihi : 22.7.2020

Sürdürülen "kontrollü sosyal hayat" döneminde Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından belirlenerek yayımlanan rehberlerde yer alan kurallara ve alınması gereken önlemlere ilişkin sorumlulukların yerine getirilip getirilmediğinin düzenli olarak denetlenmesi amacıyla, daha önce illere gönderilen ve her bir iş yeri ile faaliyet alanı için alınması gereken önlemlerin denetlenmesi için İl Müdürümüz Şafak BULUT'un koordinesinde Müdürlüğümüz Yakup Şanal Toplantı salonunda bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıya İl Emniyet Müdürlüğü, Ticaret İl Müdürlüğü, Sağlık İl Müdürlüğü, Belediye zabıta Müdürlüğü ve İl Müdürlüğümüz kontrolörleri katıldı. Toplantıda, salgınla mücadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra her bir faaliyet alanı/iş kolu için alınması gereken tedbirlere ve kuralları uyulup uyulmadığının, talimatlara uymayan işletmeler hakkında gerekli cezai yaptırımlar uygulanacağı belirtildi.

Toplantı sonrası İl genelinde İçişleri Bakanlığının 81 il valiliğine göndermiş olduğu genelge ile ülke genelinde eş zamanlı düzenlenen korona virüs denetimleri oluşturulan komisyon tarafından yapıldı. Bugün itibariyle yapılan denetimlerde 11 adet işletmeye İl Umumi Hıfzıssıhha Kararlarına uymadığı gerekçesiyle yasal işlem uygulandı.