T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TARIM VE ORMAN BAKAN YARDIMCISI MUSTAFA AKSU RİZE'DE

Yayın Tarihi : 9.6.2020

Rize Merkez ve Güneysu İlçeleri ile Taşlıdere Vadisi Islahı 5. Kısım Hizmete Alma Törenine katılmak üzere Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız Mustafa AKSU Rize'ye geldi. Gerçekleştirilen ziyaretin ilk bölümünde Bakan Yardımcımız AKSU, Rize Valisi Kemal ÇEBER'i makamında ziyaret etti.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız Mustafa AKSU, Rize Valisi Kemal ÇEBER, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN ve İl Müdürümüz Şafak BULUT eşliğinde ÇAYKUR Genel Müdürlüğü binası yanında oluşturulan Çay Satış Mağazasını gezdi, ardından Rize Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğünü ziyaret edip, burada incelemelerde bulundu.

Ziyaretlerin ardından Güneysu Taşlıdere Vadisi Islahı 5. Etap Hizmete Alma Töreni Gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinden, video konferans yöntemiyle Rize Merkez ve Güneysu İlçesi Taşlıdere Vadisi Islahı 5. Etap Hizmete Alma Törenine katıldı. Törende Rize Valisi Kemal ÇEBER, Tarım Orman Bakan Yardımcısı Mustafa AKSU,  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Rize Milletvekili Hayati YAZICI, Rize Milletvekili Muhammed AVCI, Rize Belediye Başkanı Rahmi METİN, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.  Hüseyin KARAMAN,  Ak Parti İl Başkanı İshak ALİM, Güneysu İlçe Kaymakamı ARİF OLTULU ve İlçe Belediye Başkanları hazır bulundu.  

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, yapmış olduğu konuşmada "Bugüne kadar 58 ıslah projesini hayata geçirdiğimiz Rize'de açılışı yapılan tesisle 9 meskûn mahal ve bin dekar tarım alanı daha taşkın riskinden korunmuş oluyor. " ifadelerini kullandı. Rize Merkez ve Güneysu İlçeleri ve Taşlıdere Vadisi Islahı 5. Etap Hizmete Alma Töreninde yapılan çalışmalar hakkında konuşma yapan Rize Valisi ÇEBER; "Sayın Cumhurbaşkanım Tüm hemşerileriniz adına saygılarımı arz ediyorum. Sizin de söylediğiniz gibi bu yöre, bu coğrafya yıllarca taşkından, su baskınından ve selden çok çekmiş bir coğrafya. Bu anlamda bu yatırımlar çok önemli. Rize için çok önemli bir adımın açılışını yapıyoruz. Taşlıdere Havzası ıslahı 7 etaptan oluşuyor. Bugün 5.sini açıyoruz. Daha önce 4 etabı tamamlanmıştı. 6.sı ise yüzde 65'ler seviyesinde. 7.sininde ihalesi yapıldı. Bu faaliyet içerisinde yaklaşık 17 bin metre beton duvar, 2 bin metre betonarme duvar,  2 tane araç köprüsü, 3 tane geçirgen tensip, 351 tane menfez gibi çok değişik sanat yapıları da var. Göründüğü gibi övünebileceğimiz sevinebileceğimiz bir eserimiz oldu.

Ben tekrar Hemşerileriniz adına Rizeliler adına, şahsım adına zatı devletlerinize, Sayın Bakanlarımıza ve Hükümetimize şükranlarımı teşekkürlerimi arz ediyorum." ifadelerini kullandı.  

Gerçekleştirilen törende Yusufeli Barajı 3 Milyonuncu Beton Dökümü ve Bayburt Demirözü Sulamasının da açılışları yapıldı.