T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

DENETİMLERDE EĞİTİM SEFERBERLİĞİMİZ DEVAM EDİYOR

Yayın Tarihi : 9.5.2020

Halen içinde bulunduğumuz yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle Ülkemizde alınan tedbirler kapsamında, İlimizdeki gıda işletmelerine denetimler aralıksız olarak tüm hızıyla devam ediyor. Kontrolörlerimiz İl merkezindeki gıda üretim-satış yerleri ile market ve diğer iş yerlerine uygulama yaparak esnaf ve vatandaşların Koronavirüs tedbirlerine uyup uymadıklarını denetledi.

Gerçekleşen denetimlerde, tüm gıda işletmelerinde ramazan ayı nedeniyle alışveriş amaçlı oluşacak yoğunluk sebebiyle hijyen kuralları çerçevesinde sosyal mesafenin korunması, işletmede çalışan personelin mutlaka maske takması, gıda işletmelerinin girişlerinde ve işletme içinde uygun yerlerde el hijyeni için dezenfektan bulundurulması, maskesiz müşterilerin işletmeye alınmaması ve gerekli hijyen tedbirlerinin alınması konusunda alışveriş yapan esnaf ve vatandaşları uyardı.

Yaşanan bu sürecin en sağlıklı şekilde yönetilebilmesi amacıyla denetimlerimiz aralıksız bir şekilde sürdürülecek olup, talimatlara uymayan işletmeler hakkında gerekli cezai yaptırımlar uygulanacaktır. Sürdürülen rutin denetimlerin yanı sıra Alo 174 Gıda Şikayet Hattı'na iletilen şikayetleri titizlikle incelemeye devam ediyoruz. Tüketicilerimizin "En İyi Denetçi Tüketicidir" ilkesi doğrultusunda herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmaları durumunda Alo 174 Gıda hattını arayarak bildirmelerini bekliyoruz.