T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

DENETİM DEĞİL EĞİTİM SEFERBERLİĞİMİZ DEVAM EDİYOR

Yayın Tarihi : 30.4.2020

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle Ülkemizde alınan tedbirler kapsamında, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun tavsiyeleri ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın talimatları ile İçişleri Bakanlığınca çıkarılan genelgeler doğrultusunda; İlimizde uygulamalar tüm hızıyla devam ediyor. İl Müdürlüğümüz koordinesinde, İl Emniyet Müdürlüğü, Ticaret İl Müdürlüğü ve Belediye zabıta personelleri ile İl merkezindeki gıda üretim-satış yerleri ile market ve diğer iş yerlerine uygulama yaparak esnaf ve vatandaşların Koronavirüs tedbirlerine uyup uymadıklarını denetledi. Kontrolörlerimiz, alınan tedbirlere uyulup uyulmadığını kontrol ederek, manav ve marketlerde maskesiz ve eldivensiz satış yapan çalışanlar ile maskesiz alışveriş yapan vatandaşları uyardı. Denetimler esnasında kontrolörler, ürün fiyatları ile hijyen koşullarını incelerken aynı zamanda vatandaşların sosyal mesafe kuralına riayet edip etmediklerini de kontrol etti.

Kontrolörlerimiz, denetimlerin yanı sıra vatandaşları Koronavirüs salgınına karşı alınması gereken tedbirler konusunda da bilgilendirmeye devam ediyor. Denetimlerde, açılış-kapanış saatlerine uymayan, sosyal mesafe kurallarını olumsuz etkileyecek şekilde kapasitelerinin üstünde müşteriyi içeriye alan, market önlerinde sosyal mesafe kurallarına aykırı görüntüler oluşmasına müsaade eden yerlere gerekli cezai işlem gerçekleştiriliyor. 

Yaşanan bu sürecin en sağlıklı şekilde yönetilebilmesi amacıyla denetimlerimiz aralıksız bir şekilde sürdürülecek olup, talimatlara uymayan işletmeler hakkında gerekli cezai yaptırımlar uygulanacaktır.