T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TÜRKİYE EVDE KALIRKEN BİZ SİZLER İÇİN DENETLEMEYE DEVAM EDİYORUZ

Yayın Tarihi : 15.4.2020

İl Müdürlüğümüzce Pandemi ilan edilen Koronavirüs salgını sebebiyle gıda işletmelerinde bir dizi tedbirler alınırken, İlimizde bulunan gıda işletmeleri hijyen tedbirleri konusunda aralıksız olarak denetlenip, tedbirlere uyulup uyulmadığı da kontrol ediliyor. Bu kapsamda "BİZ BİZE YETERİZ TÜRKİYE" sloganıyla güvenilir gıdanın tüketicilere ulaştırılması ve virüsün yayılmasının engellenmesi amacıyla hijyen tedbirleri bu dönemde daha da yoğunlaştırılarak işletmeler denetlenip, bilgilendirilmektedir.

Koronavirüs tedbirleri çerçevesinde İl Müdürlüğümüz kontrolörlerince kişisel hijyen ve güvenlik önlemleri alınarak İlimiz genelinde bulunan market, şarküteri, fırın ve unlu mamulleri işletmelerinin bilgilendirilme denetimlerinde, işletmelerin aldığı hijyen tedbirleri, açıkta bulunan ve istiflenen ürünler kontrol edilerek, reyon sorumlularının kılık kıyafet kurallarına uygunluğu kontrol edildi. İşletme yetkililerine de Koronavirüs Hastalığı için alınacak tedbirlerin yer aldığı "Koronavirüs Hastalığından Korunmak İçin Gıda İşletmelerinde 10 Altın Kural" konulu broşürler dağıtıldı. Piyasaya arz edilen ekmek ve ekmek çeşitlerinin satışında ürünleri tüketicinin doğrudan alması engellenerek, ekmek ve ekmek çeşitlerinin gıda ile temasa uygun kâğıt veya plastik esaslı bir ambalaj malzemesine konularak satışa sunulması işletmelere anlatıldı.

Gıda zincirinin tüm aşamalarında tüketici sağlığının korunarak, güvenilir gıda arzının sağlanmasının ve kamu adına, sağlıklı bir toplumun oluşturulmasında yürütülen faaliyetler kapsamında yapılan denetimler İlimiz genelinde hız kesmeden devam edecektir.