T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BAHAR DÖNEMİ ŞAP- LSD AŞILAMA PROGRAMI DEVAM EDİYOR

Yayın Tarihi : 8.4.2020

Hayvan Hastalıkları İle Mücadele kapsamında Bakanlığımızca 2020 yılı İlkbahar Şap Aşılama Kampanyası 10 Şubat 2020 günü başlatılmış olup program 15 Mayıs 2020 tarihine kadar devam edecektir. Kampanyada İlimizdeki tüm büyükbaş hayvanların aşılanması hedeflenmektedir.  "Halk arasında "dabak" diye de bilinen şap hastalığı; hayvanlarda et ve süt veriminde büyük kayıplara, genç hayvanlarda ani ölümlere, gebe hayvanlarda ise yavru atmalara neden olmakta ve meydana getirdiği ekonomik kayıplar nedeni ile ülkemiz hayvancılığının önemli problemleri arasında yer almaktadır. Müdürlüğümüzce yürütülen kampanya ile merkez ve ilçeler dahil olmak üzere yaklaşık 21.450 büyükbaş hayvanın aşılanması hedeflenmektedir.

Şap aşılaması ile birlikte LSD ( Sığırların Nodüler Ekzantemi ) ve dişi buzağılara da Brucella aşısı uygulanmaktadır. Aşılama faaliyetleri yanında işletme kontrolleri yapılarak işletmelerdeki küpesiz buzağılar da küpelenerek kayıt altına alınmaktadır.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 Pandemisi için ülkemizde de büyük önlemler alınmaktadır. Bu zorlu süreçte; Hayvan Sağlığı Personelimiz tüm gayretiyle hayvan hastalıkları ile mücadele kapsamında aşılama çalışmalarına devam etmektedir. Biz de Rize İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak siz değerli çiftçilerimize "Biz sizin için sahadayız, evde kal Rize, evde kal Türkiye" diyoruz.