T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

RİZE ÇAYI İÇELİM, EVİMİZDE KALALIM

Yayın Tarihi : 7.4.2020

Rize İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak (Covid-19) Koronavirüse karşı alınan tedbirler kapsamında gıdanın hazırlanması, sunumu ve servis edilmesi sırasında virüsün yayılmasının engellenmesi amacıyla marketler, fırınlar ve toplu tüketim yerleri müdürlüğümüz kontrolörlerince denetlenmeye devam ediyor.

İl genelinde faaliyet gösteren marketlerde açıkta satılan her türlü gıda maddesinin uygun teknik ve hijyenik şartlarda üretilmesi, depolanması, pazarlanması, halk sağlığını korumak üzere gıda maddelerinin üretiminde kullanılan her türlü hammadde ve malzemelerin güvenliğine ilişkin özelliklerinin tespit edilmesi, gıda maddeleri üreten ve satan işyerlerinin azami teknik ve hijyenik şartlarının belirlenmesi ile ilgili denetimlerimiz aralıksız sürüyor. Faaliyet gösteren iş yelerlerine gerekli bilgilendirmeler yapılarak, yapılan denetimlerde özellikle hijyen kuralları maske ve eldiven kullanımı konusunda işletmecilerin ve çalışanlar tek tek uyarılıyor.  Açıkta ürün satışı yapılmaması, ürünlere insanların dokunmasını engelleyecek şekilde önlem alınması, hasta personelin çalıştırılmaması, çalışan ve müşterilerin kullanımı için dezenfektan bulundurulması, kullanılan malzemelerin hijyeninin sağlanması, işletmelerin düzenli havalandırılması ayrıca lokantalarda yemeklerin iyi pişirilmesi ve kişisel hijyene önem verilmesi konularında uyarılar yapılmaktadır.

İl Müdürlüğü olarak aynı titizlik ve hassasiyetle denetimlerimiz devam edecek, kurallara uymayanlar hakkında idari işlem yapılacaktır.

Koronavirüsten korunmak için genel ve özel hijyen şartlarına uyalım. Bu süreçte en önemli denetçinin tüketici olduğu unutulmadan tüketicilerimizin gördükleri olumsuzlukları Alo Gıda 174 hattına bildirmelerinin denetim açısından çok önemli olduğu unutulmamalıdır.