T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TÜKETİCİLERİN KORUNMASINA YÖNELİK DENETİMLERİMİZ DEVAM EDİYOR

Yayın Tarihi : 2.4.2020

Ülke genelinde alınan "Koronavirüs" tedbirleri çerçevesinde denetimlerine hız kesmeden devam eden İl Müdürlüğümüz Kontrolörleri, Koronavirüs (COVID-19) tedbirleri kapsamında, gıda işletmelerinde gerekli hijyen kurallarının en üst seviyede olması için denetimlerine hız kesmeden devam ediyor.

Yapılan denetimlerde özellikle hijyen kuralları maske eldiven kullanımı konusunda işletmecilerin ve çalışanlar uyarılmakta.  Açıkta ürün satışı yapılmaması, ürünlere insanların dokunmasını engelleyecek şekilde önlem alınması, hasta personelin çalıştırılmaması, çalışan ve müşterilerin kullanımı için dezenfektan bulundurulması, kullanılan malzemelerin hijyeninin sağlanması, işletmelerin düzenli havalandırılması ayrıca lokantalarda yemeklerin iyi pişirilmesi ve kişisel hijyene önem verilmesi konularında uyarılar titizlikle devam ediyor. Uyarılara uymayan işletmelere ise gerekli cezai işlemler uygulanmaktadır. İl Müdürlüğümüz tarafından Gıda işletmelerinin Koronavirüs (COVID-19) hastalığına karşı alması gereken tedbirlerle ilgili afiş ve broşürlerde dağıtılmaktadır.

Bütün dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla birlikte son zamanlarda haksız fiyat artışlarının olduğu yönündeki ihbarlar üzerine şikayete konu olan market manav, eczane ve temizlik malzemesi satan işletmeler, İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz koordinesinde; Tüketici Hakları Zabıta Amirliği ve İl Ticaret Müdürlüğü tarafından denetlendi. İlgili iş yerinde yapılan denetimler esnasında; kullanılan ve tüketime sunulan ürünlerin gramajları ve fiyatları gibi konular da dikkate alındı. Ayrıca eksikleri bulunan işletmelere gerekli uyarıları yapılarak, ilgili mevzuat hükümlerine titizlikle uyulması istendi.