T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KORONAVİRÜSE KARŞI TEYAKKUZA DEVAM EDİYORUZ

Yayın Tarihi : 30.3.2020

Tüm dünyaya yayılan Koronavirüs (Covid-19) salgını sebebiyle ülkemizde her alanda tedbirler alınmaya devam ediyor. Bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir PAKDEMİRLİ'nin talimatıyla 81 ilde başlayan gıda denetim seferberliği, kontrolörlerimiz tarafından etkin bir şekilde devam ediyor.

Yapılan bu denetimlerde özellikle hijyen kuralları maske eldiven kullanımı konusunda işletmeciler ve çalışanlar uyarılmakta. Açıkta ürün satışı yapılmaması, ürünlere insanların dokunmasını engelleyecek şekilde önlem alınması, hasta personelin çalıştırılmaması, çalışan ve müşterilerin kullanımı için dezenfektan bulundurulması, kullanılan malzemelerin hijyeninin sağlanması, işletmelerin düzenli havalandırılması ayrıca lokantalarda yemeklerin iyi pişirilmesi ve kişisel hijyene önem verilmesi konularında uyarılar yapılmakta, kurallara uymayan işletmelere ise gerekli cezai işlemler uygulanmaktadır.

Bu süreçte en önemli denetçinin tüketici olduğu unutulmadan tüketicilerimizin gördükleri olumsuzlukları Alo Gıda 174 hattına bildirmelerinin denetim açısından çok önemli olduğu unutulmamalıdır.