T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

COVİD-19 DENETİMLERİMİZ HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

Yayın Tarihi : 28.3.2020

İl Müdürlüğümüz Kontrolörleri, gıda üretim ve satışı yapan işletmelerde Korona Virüsünün yayılmasını önlemek ve işletme çalışanlarını bilinçlendirmek amaçlı denetim ve kontrollere devam ediyor.

Korona virüse karşı alınan önlemler kapsamında; kasap, büfe, restoran, lokanta ve fırın gibi gıda üretim-satış yerleri ile market ve diğer iş yerleri aralıksız denetlenerek alınması gereken önlemler tek tek anlatılıyor. İş yerlerini denetleyen kontrolörlerimiz, "İşletmelerde, personellerin hastalıklarına dikkat etmeleri gerektiğini, hasta olan personelin hemen izne ayrılması gerektiğini, eldiven-maske ve bone kullanımlarının önemli olduğunu belirtti. Dezenfeksiyon yapmalarını, elleri sürekli yıkamalarını, işletme girişlerinde hijyen paspası bulundurmaları gerektiğini anlattı. Ayrıca işletmelerde uyulması gereken kurallar için Müdürlüğümüzce hazırlanan Covid-19'a karşı alınacak tedbirleri içeren broşürlerimizi dağıttık. İl Müdürlüğü olarak aynı titizlik ve hassasiyetle denetimlerimiz devam edecek, kurallara uymayanlar hakkında idari işlem yapılacaktır.

Tarım ve Orman Bakanlığımızın Alo174 Gıda Hattı ile Whatsapp İhbar Hattı (0 501 174 0 174) vatandaşlarımızın ihbar, şikâyet, soru ve sorunlarına ilişkin 7/24 hizmet vermektedir. Vatandaşlarımız bir sorunla karşılaştıklarında bu numaraları arayabilir ya da İl ve İlçe Müdürlüklerimize bizzat başvurabilirler.