12.10.2018 / Gösterim Sayısı : 95

Okul Kantin ve Yemekhanelerinde Gıda Güvenilirliğine Dair Denetim ve Kontroller Devam Ediyor.

#Okul Kantin ve Yemekhanelerinde Gıda Güvenilirliğine Dair Denetim ve Kontroller Devam Ediyor.

Yeni başlayan eğitim ve öğretim yılı nedeniyle öğrencilerimizin sağlıklı beslenebilmeleri açısından okul kantinleri ve yemekhanelerinin sağlıklı ve güvenilir gıda tüketimini sağlayabilmek için bu işletmelerin denetimleri ve kontrolleri İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından yapılmaktadır. Yapılan denetimlerde işletmenin gerekli belgelere sahip olması ve asgari teknik hijyenik koşulların uygun olması yönünden kontroller yapılmaktadır.

Rize merkez ve diğer ilçelerinde toplam 234 adet okul kantin ve yemekhane işletmesi olup, yasal mevzuata uygunluğun sağlanıp sağlanmadığı, tüm eğitim-öğretim yılı içinde yapılan denetim ve kontroller ile tespit edilmektedir. Bununla birlikte, en iyi denetçi tüketicidir prensibinden yola çıkılarak, okul idarecileri ve hatta velilerin de sık sık okul kantini ve yemekhanelerinde gözlemde bulunmaları ve karşılaştıkları olumsuzlukları Alo Gıda 174 aracılığı ile kurumumuza bildirmeleri gıda güvenliği zincirini daha etkili hale getirecektir.

Çocuklarımızın daha sağlıklı beslenebilmeleri için, İl Müdürlüğümüz tarafından kontrollerimiz devam etmektedir. Okul yönetimi tarafından yapılan denetimlerde gıda güvenilirliği ve hijyen şartlarında tespit edilen eksikliklerin okul yöneticileri tarafından İl/İlçe Müdürlüklerimiz ile paylaşması durumunda  öğrencilerimizin daha güvenilir ve sağlıklı gıdaya erişimleri konusunda sürdürülebilirliği daha etkin kılabilecektir.

 İl Müdürlüğü olarak 2018 yılı içerisinde toplam 321 okul kantin ve yemekhanesi denetlenmiş bulunmakta olup, denetimler devam ettirilmektedir.


''