14.9.2018 / Gösterim Sayısı : 157

Ricania Simulans Ve Halmyomorpha Hally Böcekleri Hakkında Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi

2007 yılından itibaren ilimizde başta fasulye, salatalık, biber gibi sebzeler olmak üzere kivi, incir ve çeşitli meyvelere, zarar verdiği bilinen Ricania simulans ve Halmyomorpha Hally böcekleri hakkında Güneysu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personellerimizce Güneysu Belediyesinde İş-kur tarafından çalıştırılmakta olan personele Belediye toplantı salonunda bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Bilgilendirme toplantısında 10 bayan personele; Ricania simulans ile  Mücadelede kültürel önlem olarak; zararlı kış dönemini bulaşık bahçelerin kenarındaki bitkilerde yumurta döneminde geçirmesi sebebiyle bir sonraki yıl Mayıs ayına kadar nimflerin çıkışından önce zararlının bir yıl önceden yoğun olarak bulunduğu bahçelerin kenarlarındaki bitkiler (çit bitkileri, çalı formundaki bitkiler, böğürtlen, çok yıllık otsu bitkiler vb.) temizlenmeli ve imha edilmesi önerilmiştir. Yumurta çıkış zamanları iklim şartlarına göre değişmekle beraber Mayıs ayı sonuna doğru başlamaktadır. Bu zamana kadar zararlıyla bulaşık alanlarda mekanik mücadele ile yumurta bırakılmış olan bitkilerin temizlenmesi zararlının yoğunluğunu azaltacaktır bilgileri verildi.

Ricani simulans
Kafkaslarda yer alan Gürcistan üzerinden 2007 yılında Doğu Karadeniz'e gelen Ricania simulans adlı canlı türü, Artvin, Rize, Trabzon ve Giresun'da yayılma sağladı. Bölgede son birkaç yıldır çoğalan, 'Ricania simulans' adlı kelebek türü böcek suyunu emdiği sebze ve yabancı otlardan beslenerek kurumalarına neden oluyor.  Son yıllarda yayılma alanın daha da geliştiren tür Karadeniz sahili boyunca Samsun'a kadar ulaştı. Ayrıca Trakya bölgesinde Bulgaristan üzerinden İstanbul ve Sakarya'ya kadar yayılarak Marmara Bölgesi'nde de görülmeye başlandı. Mayıs ayında ergin öncesi dönemde tüylü bir yapıda olan bireyler, Temmuz ayının başından itibaren ergin dönemine ulaşıyor. Bu dönemde beslenme aktivitelerini azaltıp, yumurtlama aktivitelerini arttırıyor.


''