30.4.2018 / Gösterim Sayısı : 272

Yalancı Kelebek (ricania sp.) İle İlgili Kültürel Mücadele Çalışmaları Devam Ediyor

#Yalancı Kelebek  (ricania sp.) İle İlgili  Kültürel Mücadele Çalışmaları Devam Ediyor

17/18/19 Nisan 2018 tarihlerinde Yalancı Kelebek olarak adlandırılan Ricania sp. zararlısının üreticilere tanıtılması ve kültürel mücadele uygulaması ile ilgili  Merkez, Ardeşen, Fındıklı, Pazar, Çayeli ve İyidere İlçelerinde 3 günlük eğitim ve yayım toplantısı gerçekleştirilmiştir. Bakanlığımız Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Koordinasyonuyla İl Müdürlüğümüzün de proje ortaklığında Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü uzmanlarıyla birlikte yürütülen  çalışmalarda  Ricania sp.'ye karşı kültürel mücadele konusunda Rize Gıda Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüğü teknik elemanları, muhtarlar ve üreticilerin katılımları sağlanmıştır.

Hali hazırda uygulanmakta olan proje çalışmalarından Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü çalışanı Kaan Altaş'ın "Doğu Karadeniz Bölgesinde Önemli Bir Zararlı, Ricania sp. (Hemiptera:Ricaniidae) ile mücadelede uygulanabilecek kültürel tedbirler üzerinde araştırmalar" ile Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü çalışanı Abdullah BALTACI'nın "Doğu Karadeniz Bölgesinde Önemli Bir Zararlı olan Ricania sp.'nin Bölgedeki Çiftçilere Tanıtılması ve Zararlıya Karşı Alınabilecek Tedbirlere Yönelik Eğitim Çalışmaları" konulu projeler kapsamında bu güne kadar yapılan çalışmalardan bahsedilmiştir.

Bu bağlamda; zararlı kış dönemini bulaşık bahçelerin kenarındaki bitkilerde yumurta döneminde geçirmesi sebebiyle bir sonraki yıl Mayıs ayına kadar nimflerin çıkışından önce zararlının bir yıl önceden yoğun olarak bulunduğu bahçelerin kenarlarındaki özellikle yumurta bıraktığı bitkiler ( çit bitkileri, çalı formundaki bitkiler, böğürtlen, çok yıllık otsu bitkiler vb) temizlenmeli ve imha edilmelidir. Yumurtadan çıkış zamanları iklim şartlarına göre değişmekle beraber Mayıs ayı sonuna doğru başlamaktadır. Bu zamana kadar zararlıyla bulaşık alanlarda mekanik mücadele ile yumurta bırakılmış olan bitkilerin temizlenmesi zararlının yoğunluğunu azaltılması konusunda eğitim verilmiştir. Eğitim sonrasında arazide konu ile ilgili uygulamalı kültürel mücadele çalışmaları yapılmıştır.


''